Starostlivosť o dierky
STAROSTLIVOSŤ O DIERKY PO NATRELENÍ NAUŠNÍC
Prvý a druhý deň si náušničiek a dierok vôbec nevšímame. Len ich udržujeme v čistote a suchu, sprchovanie je samozrejme dovolené. Od tretieho dňa môžeme očistiť vatovou tyčinkou, namočenou v dezinfekčnom roztoku, ktorý u nás aj predávame, v nasýtenom soľnom roztoku, fyziologickom roztoku, studenej prevarenej vode a iné... Potom otáčame náušnice, ale nevyberáme.
Po kúpeli alebo po navlhčení je pootočenie predsa len príjemnešie, vzhľadom k tomu, že povolí prípadné prischnuté chrastičky z vytekajúceho tkanivového moku. Prvý deň sa výnimočne môže vyskytnúť zvýšená teplota.
Dierku ničím nemažeme, ako bolo nedávno zvykom na každú ranku a používať Framykoin. Framykoin je masť s antibiotikami a jej jediné použitie je na základe indikácie lekára a to na zápalové ochorenia kože.
Nikdy neošetrujeme dierky prípravkami obsahujúcimi alkohol či lieh. Tieto prísady pokožku môžu vysušiť, tá začne šupinatieť a môžu sa vytvoriť prasklinky. Takéto prasklinky sú potom ideálnym miestom vstupu infekcie. Pri vchode dierky na predných alebo zadných okrajoch dierky môžeme nájsť vytekajúci tkanivový mok, ktorý je známkou hojenia rany. Jeho farba je vždy číra (niekedy mierne matná) v odtieňoch ružovej vody, oranžovej alebo žltej vody. Usychá v kryštáliky. Pokiaľ sa ale objaví výtok z dierky, ktorý je hustý, lepkavý a rozhodne nie je priesvitný a je klzký, jedná sa o hnis. Oďtiene môže mať žlté, biele či zelené. Došlo zrejme k vzniku infekcie a hnis je reakcia organizmu na vstup infekcie.
Začervenanie lalôčiku je v prvých dňoch po nastrelení bežné a môže sa v priebehu prvého roka občas objaviť. Toto začervenanie (podráždenie) ešte nemusí znamenať pre zápal! Pokiaľ začervenanie pokračuje a pridá sa bolesť, tak už dochádza k vzniku zápalového procesu. Zápal. Po nastrelení náušníc, môžeme povedať, že k hnisaniu uší dochádza veľmi sporadicky. Vďaka tomu, že dierka po nastrelení je v presnej velikosti náušničky, je vstup infekcie pozdĺž náušničky značne obmedzená a náušnička sa nastreľuje sterilná. Bohužiaľ u pichaní kanylou, keď sa potom zavádza nesterilná náušnica, je tomu naopak. Väčšina infekcií sa zanesie po pár týždňoch po nastrelení zo špinavých rúk. Zápal poväčšinu začína začervenaním lalôčiku a predovšetkým okolo dierky, nastupuje bolesť a potom po pár dňoch sa objavuje hnis.
V prvých dňoch keď nastane začervenanie nie je nutné, hneď navštevovať lekára a nechať si napísať masť s antibiotikami. S veľa takýmito drobnými zápalmi sa naša imunita vysporiada sama. Kojenci majú vlastnú imunitu od pol roka veku a pred tým dostávajú imunoglobulíny v materskom mlieku.